Zirkonyum ve Porselen Kaplama

Home » Zirkonyum ve Porselen Kaplama

Zirkon kaplama ile porselen kaplama arasında bazı farklar bulunur. Bu sebeple iki kaplama türünü de ayrı ayrı açıklamakta fayda var. Biz iki kaplama türünü de anlatalım, kararı vermek size ve hekiminize kalsın. Üsküdar zirkonyum ve porselen kaplama denince akla gelen ilk isimiz. Dilerseniz adresimize gelebilir, Dent Anatolia’nın tecrübeli ekibi ile tedavinizi belirleyebilirsiniz.

Porselen kaplama nedir?

Porselen kaplama dental seramik malzemesiyle yapılmaktadır. Dental seramik kırılgan bir yapıya sahip olduğu için seramiği destekleyen köprüler kullanılır. Altta bulunan ve destek işlevi gören metal çoğunlukla altın, platin veya paladyum gibi oksitlenmeye girmeyen bir malzemeden oluşur. Bu maddeler maliyet açısından yüksek olduğu için krom kobalt alaşımı olan, paslanmaz çelik bir malzeme kullanılır. Dişe yapıştırılmak üzere bu malzeme siyahlaştırılır. Bu durum oksitlenmeye neden olabilmektedir. Uzun vadede diş etinde renk değişimine de sebep olabilir. Metal destekli olan bu kaplama türünde, metal diş etiyle uyum sağlamadığı için besin artıklarının birikmesi gibi sorunlar yaratabilir. Ekonomik açıdan daha avantajlı olan porselen kaplama, zirkonyum kaplamadan daha kısa ömürlüdür.

Zirkonyum kaplama nedir?

Zirkonyum, yarı metaldir ve tıp alanında sıklıkla kullanılan biyolojik olarak uyumlu bir malzemedir. Zirkon ışık geçirgenliği olan bir maddedir. Işık geçirgenliğinin olması doğal bir görünüm elde etmeyi sağlamaktadır. Sağlamlığı da metalden daha yüksektir. Zirkonyumla diş eti arasında bağlanma meydana gelir. Bu bağlanma sayesinde yüksek uyum sağlanır ve bu bağlanma dişlerde besin artıklarının birikmesine engel olur. Bu malzeme porselenden daha maliyetlidir. Yapılan dişlerin kullanım süresinin çok uzun olması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Zirkonyum ve porselen kaplama yapım aşalamaları nasıldır?

Kaplama işlemleri için ilk önce ilgili dişlerin klinik ve radyografik muayenesi yapılır. Kaplama işleminden önce eğer varsa dişlerdeki çürükler ve diş eti problemleri giderilir. Bütün bunlar tamamlandıktan sonra ilgili kaplama işlemi uygulanabilir.

İlk aşamada kaplama yapılacak dişler şekillendirilir. Daha sonra hekim işlem yapılacak olan dişe lokal anestezi uygulayarak uyuşturur. Hekim, kaplamanın oturabileceği alanı sağlamak amacııyla dişlerde küçültme işlemi yapar ve ağız ölçüsü alır. Tek bir diş küçültme işlemi on beş dakika sürmektedir. Geçici kaplamaların hazırlanması ise birkaç saat sürer.İkinci aşamada laboratuvarda dişler hazırlanır. Hekim aldığı ölçüleri laboratuvara gönderir. Bu ölçü üzerinden oluşturulan modelle kaplama diş hazırlanır. Yapılan kaplama sayısına göre hazırlanma süresi değişiklik gösterebilir. Üçüncü aşamada ise kaplamalar takılır. Bu aşama en kolay kısımdır. Dişler üzerindeki geçici kaplamalar çıkarılarak yeni kaplamaların uyumu kontrol edilir ve yapıştırılır. Gerekli görüldüğü takdirde işlem görmüş dişler haricindeki diğer dişlerin uyumlu görünmesi için beyazlatma ya da temizleme işlemleri yapılabilir.

Kaplama diş yapımı neden gereklidir?

Kaplama diş yapımı dişlerin üstündeki renklenmeleri ve bozuklukları ortadan kaldırmak için, çürümüş, çatlamış veya kırılmış olan dişler sebebiyle zayıflayan dişleri korumak için, kanal tedavisi sebebiyle bütünlüğünü kaybeden dişleri korumak için, diş eksikliklerinde köprüyü yerinde tutmak amacıyla ve diş estetiğinin geliştirilmesi için uygulanır.