Periodontoloji Diş Eti Hastalıkları

Home » Periodontoloji Diş Eti Hastalıkları

Acıbadem İstanbul’daki polikliniğimizde ortodonti, diş ve çene bozukluğu tedavisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Periodontoloji dişlerin çevre dokularıyla ilgilenen bilim dalıdır. Farklı sebeplerle bu dokularda oluşan iltihabi hastalıklara periodontal hastalıklar denir. Yetişkinlerde diş kayıplarının yüzde yetmişlik orana periontal hastalıklar sebep olmaktadır. Bu tür hastalıklar erken teşhisle kolaylıkla tedavi edilebilir. Diş eti hastalıklarının tedavisi doğal dişlerin korunmasını, daha rahat çiğnemeyi sağlamayı ve beraberinde sindirimi kolaylaştırır.

Diş eti hastalıkları nasıl önlenir?

Altı aylık periyodda düzenli olarak diş hekimi kontrolünün yapılması atılacak en önemli adımdır. Dişlerde biriken plaklar ve besin artıkları uzun vadede tükürük ile diş taşına dönüşür. Diş taşı oluşumu günlük ağız temizliği, beslenme, tükürük biçimi gibi birden fazla etkene bağlı biçimde değişse bile her insanda görülmektedir. Her ne kadar fırçalansa da, diş taşının olduğu diş yüzeyini tam anlamıyla temizleyebilmek mümkün değildir. Diş hekimi tarafından belli aralıklarda düzenli olarak diş taşlarının temizlenmesi, fırçalama işlemiyle birlikte hijyenin sağlanmasınına yardımcı olur. Öte yandan bu kontroller diş etlerinde oluşabilecek hastalığın ön tanısının konması ve dişlerdeki çürükler açısından önlem alınmasını sağlar. Yaşın ilerlemesiyle birlikte ağız ve dişlerde fizyolojik olarak doku kayıpları oluşur. Erken ve düzenli biçimde yapılan kontroller ilerleyen yaşlarda oluşabilecek sorunların önüne geçer.

Diş eti hastalıklarının belirtileri nelerdir?

Diş eti hastalıklarının başlıca belirtileri; fırçalama esnasında diş etlerinde kanama, kırmızı renkte, şiş ve hassas biçideki diş etleri, ağız kokusu, diş etlerinde çekilme, dişlerden ayrışan diş etleri, diş etleri arasında iltihap şeklinde akıntı, dişlerde sallanma ya da dişler arasında aralıklar oluşması, ısırma esnasında alt ve üst dişler arasındaki ilişkilerin değişimi ve mevcut protezin uyumunda değişiklik oluşması şeklindedir.

Diş eti hastalıklarına sebep olan nedenler nelerdir?

Periodontal hastalıkların başlıca sebebi bakteri plağıdır. Sigara kullanımı, sistemik bozukluklar, bazı ilaçlar, stres ve beslenme gibi diğer faktörler de diş eti sağlığını etkiler. Öte yandan vücut sistemini etkileyen hastalıklarn ya da durumların diş tedavilerinde komplikasyon oluşturmaması için titiz davranılmalı ve hekim konuya ilişkin mutlaka bilgilendirilmelidir.

Diş eti hastalıkları nasıl tedavi edilir?

Diş eti hastalıklarının erken tanılı vakalarında genellikle cerrahi olmayan tedaviler yeterlidir. Periodontal tedavisinde başta diş ve kök yüzey temizliği yapılır. Ağız temizliği eğitimi verilerek oklüzyon kontrol edilir. Besin artıklarının birikmesine sebep olan alanlar (çürükler ya da yirmilik dişler) kaldırılır. Bu yöntemde amaç diş etlerindeki iltihabı azaltmak ya da ortadan kaldırmaktır.

Cerrahi periodontal tedaviler nelerdir?

İlerlemiş olan periodontal hastalıklar cerrahi tedavi gerektirir. Bu tedaviyle diş taşları temizlenir, periodontal cepler ortadan kaldırılır, kök yüzeyinin düzgün olması sağlanır ve hastanın kolay bir şekilde temizleyebileceği diş etine sahip olması sağlanır.

Diş eti çekilmeleri bağ dokusu veya serbest diş eti grefti operasyonlarıyla tedavi edilir. Cerrahi girişimler ise şu şekildedir:

Subgingival Küretaj: İlk etaptaki periodontal tedaviden sonra doku beklenen düzeyde iyileşmiyor ise diş eti anestezi yöntemiyle uyuşturulur ve iltihaplı dokularla diş etinin altındaki diş taşları uzaklaştırılır.

Gingivektomi ve Gingivoplasti: Kalınlaşan diş eti kenarlarına form verilmesini sağlamak, diş eti yapısını düzeltmek ve diş eti büyümelerinin tedavisinde yapılan cerrahi işlemdir.

Flep operasyonu: Periodontal hastalığın ilerlemesini önlemek ve plak kontrolünü sağlayabilecek ortamın oluşmasını sağlamak için uygulanan cerrahi işlemdir. Bu işlem sırasında bölge lokal anesteziyle uyuşturulur, diş eti, kök yüzey ve kemik ortaya çıkacak şekilde kaldırılır. İltihaplı dokular uzaklaştırılır ve kök yüzey düzleştirilir. İşlem sırasında gerekli kemik düzeltmeleri de yapılır. Kemik yıkımının ilerlemesi durumunda kemik grefti, membran ya da proteinler kullanılarak destek yapıları oluşturulur.