Ortodonti

Home » Ortodonti

Üsküdar ortodonti; Bize ister telefon numaramızdan isterseniz direkt adresimizi ziyaret ederek ulaşabilir, dilerseniz online randevu alabilirsiniz.

Ortodonti, uyumsuz dişlerin uyumunun kontrolü, bu durumun önlemleri ve tedavisiyle ilgilenen uzmanlık dalıdır. Dişlerin diziliminde gözlenen yapısal bozukluklar ve çene yapısındaki deformasyonlar tedavi edilir. Ortodontik tedavide problemin tam anlamıyla teşhis edilmesi oldukça önemlidir. Çeşitli teknolojik araçlar yardımıyla ağız içi ve ağız dışı bölgeler gözlemlenir.

Ortodonti diş problemlerinin sebepleri nelerdir?

Çeneyle alakalı tüm bozukluklar çoğunlukla genetik faktörlere bağlı olarak gelişir. Bu noktada hastanın yaşına göre tedavi yöntemi değişiklik gösterebilir. Hasta ergenlik dönemindeyse ve çene ile ilgili bir sorun varsa ortodontik yöntemlerle tedavi edilir. Hasta yetişkinse iskeletsel bozukluklar ortodonti ve cerrahiyle işbirlikli bir biçimde tedavi edilir. Uzun zaman boyunca yalancı emzik veya biberon kullanımı, parmak emme ya da tırnak yeme gibi alışkanlıklar ortodontik bozukluklara sebep olmaktadır. Erken tedavi ile iskeletsel bozukluğun önüne geçilmiş olunur. Üst çene bölgesindeki iskeletsel darlık ortodontik apareyler ile tedavi edilir.

Ortodonti diş tedavi yöntemleri nelerdir?

Hareketli apareyler: Konfor açısından avantajlıdır. Laboratuvar ortamından yapıldığından hastanın işlem süresi kısadır. İstenildiğinde çıkarılabilmektedir. Sosyal yaşantıda, konuşmada ya da benzeri durumlarda herhangi bir engel yaratmaz. Fakat tedavi başarısının hasta uyumuna bağlı olması tedavi yönteminin dezavantajlarından biridir. Takıp çıkarılabilir olmasından dolayı temizliği rahattır. Diş yüzeyine yapıştırılmadığı için zararı da yoktur.

Sabit braketler: Dişlere yapıştırma yöntemiyle takılan braletlerle yapılan tedavilere denir. Birçok braket çeşidi bulunur. Sabit braketler yüzeye yapıştırılır ve çıkarıp takılamaz. Dişlerin düzgün bir şekilde sıralanması ve kişinin yüz yapısıyla uyumlu olarak yapılması amaçlanır. Bu sayede estetik ve şık bir gülüşe sahip olabilirsiniz.

Şeffaf braketler: Porselenden üretilen materyaller diş rengine en yakın renklere sahiptir. Fark edileyemeyecek düzeyde şeffaftır. Genelde yetişkin kişilere uygulanır. Görünürlüğü az ve metal braketlerle aynı prensiptedir.

Metal braketler: Ortodonti tedavilerindeki en eski yöntemlerden biridir. Teller dişe yapıştırılarak uygulanır. Takılıp çıkarılması hekim kontrolünde yapılır. Estetik kaygı gütmeyen kişiler için kolaylıkla uygulanmaktadır. Tedavi süresi kısadır çünkü metal braketlerle istenilen yük dişe verilir.

Şeffaf plakla ortodonti tedavileri: Ortodonti tedavilerinin son teknolojisi olarak bilinir. Üretim süresi birkaç haftayı bulabilir. Dijital ortamda hastanın ölçüleri alınır, dijital olarak tasarlanır. Plaklar kişiye özgü üretilir. Takıp çıkarılabilir özelliktedir. Bu açıdan temizlenmesi oldukça kolaydır.

Ortodontik tedavinin önemi nedir?

Ortodontik tedavi sadece estetik kaygılar için uygulanmaz. Oluşabilecek diş eti hastalıklarının önlenmesi, çene eklemindeki sorunların engellenmesi, çiğneme y da konuşma bozukluğu olan kişilerin tedavisi için de uygulanmaktadır. Ortodontik probleme göre tedavi yöntemi belirlenir. İleri evrede olmayan sorunlar için genellikle hasta tarafından kolaylıkla takıp çıkarılabilecek lastikli hareketli apareyler kullanılır. Bazı ortodontik tedavilerin sonrasında pekiştirme tedavileri yapılır. Bu dönemde pasif olarak çalışan çeşitli apareyler kullanılır. Pekiştirici tedavilerin ihmal edilmemesi bozulmanın önlenmesi açısından oldukça önemlidir.