Lazerle Dolgu

Home » Lazerle Dolgu

Kabus haline gelen diş dolgusu tedavileri gelişen teknolojiyle ve yeni araçların kullanılmasıyla artık kolay bir hale gelmiştir. Geçmişteki dolgu tedavilerinin hastaya verdiği acı ve uygulama güçlüklerinin yerini lazer tekniği almıştır. Lazer dolgunun tıp dilindeki adı da kompozittir. Bu teknik sayesinde dolgular daha rahat ve basit bir şekilde yapılmaktadır. Lazerle dolgu tedavisiyle yapılan dolguların dayanıklılığı ve kalitesi de daha yüksektir.

Lazer dolgu sayesinde dişe ve diş etine herhangi bir zarar verilmeden işlem yapılır. Implant, çürük temizleme, dolgu ya da kanal tedavilerinde lazer ekipmanları kullanılmaktadır. Lazerle dolguda klasik dolgu uygulamalarına kıyasla tedavi süresi daha kısadır. Ayrıca başarı oranının çok yüksek olması da lazerle dolgunun tercih edilme nedenleri arasındadır. Diş tedavilerine yepyeni bir boyut kazandıran lazerle tedavi başlarda yalnızca diş beyazlatma ve yumuşak doku operasyonlarında kullunılırken sert doku lazerlerinin geliştirilmesiyle birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Diş ve diş eti hastalıklarının tedavisinden diş estetiğine kadar birçok işlemde kullanılır. Bunlara ek olarak hassas dişlerin hassasiyetinin giderilmesi ve aft ya da uçuk tedavileri de lazer yöntemiyle yapılabilmektedir.

Lazerle dolgu tedavisi nasıl yapılır?

Lazer ışını tıpkı cerrahi operasyonların farklı aşamalarında kullanıldığı gibi dolgunun dişe sabitlenmesi için de kullanılmaktadır. Lazer dolgu tedavisinde ilk önce hastanın diş ölçüsü alınır ve dolgu malzemesi yapılır. Daha sonra diş çürüklerinin ya da hastalıklarının uzaklaştırıldığı bölüme dolgu malzemesi lazer aracılığıyla sabitlenir. Lazerle dolgu tedavisini hamileler dahil olmak üzere ciddi sistemik rahatsızlığı olan kişiler de tercih edebilir.

Klasik yöntemlere göre daha kolay yapıldığı için hastalar kendini rahat hisseder. Lazerin tedavi için kullanılacağı şekli ve süresi diş hekimi tarafından belirlenir. Lazerle dolgu güçlü dişlere sahip olmayı sağlar ve kalıcılığı yüksektir. Hem zaman tasarrufu sağlamak için hem de hızlı iyileşme açısından lazerle dolgu oldukça avantajlıdır.

Lazerle dolgu tedavisinin avantajları nelerdir?

Lazerle dolgu, hem doktorun hem de hastanın avantajlı olduğu bir tedavi yöntemidir. Bir yandan tedavi hızlı gerçekleşirken diğer yandan kanama yok denecek kadar azdır. Hem ön hem de arka dişlerde rahatlıkla uygulanabilen lazerle dolgu tedavisinde cilalama işlemi de kolay yapılır. Bu açıdan diş tedavisinden ya da diş hekiminden korkan insanlar açısından avantajlıdır. Yaraların iyileşmesi diğer tedavi yöntemlerine göre daha hızlıdır. Lazerle dolgu tedavisinden sonra hasta gündelik yaşantısına hızla dönebilir.

Her yaş grubunda rahatlıkla uygulanan bu yöntem sayesinde lazer kullanılan bölge strerilize edildiği için yeniden çürük oluşma ya da enfeksiyon riskleri azalmaktadır. Dişe ve dokulara temas edilmediği için tedavi esnasında ya da tedaviden sonra acı veya ağrı oluşmaz. Bu durum hastanın konforu açısından oldukça avantajlıdır. Her yaş için uygun bir tedavi olması da lazerle dolgu tedavisini avantajlı kılan sebeplerden biridir.